Was ist eine akustische Täuschung?

Co to jest oszustwo akustyczne?

Może wiesz, że nie zawsze możesz polegać w 100 % na swojej percepcji sensorycznej. Zdecydowanie poznasz typowe zjawisko oszustwa optycznego. Fata Morgana jest również znana. To tworzy iluzję wielkości lub lokalu. Istnieją również pożądane reprezentacje, które są bardzo popularne w sztuce, na pocztówce lub w kalendarzach, na przykład.

Znacznie mniej wiadomo, że istnieje również oszustwo akustyczne . Czasami interpretujesz tony, które postrzegasz ze swojego środowiska, ponieważ czasami interpretujesz bardzo inaczej niż w rzeczywistości. W naszym przewodniku poznasz kilka przykładów.

Zakryte tony

Zdarza się, że można usłyszeć dwa tony jednocześnie, które różnią się bardzo mało pod względem wysokości. Wtedy bierzesz tylko głośniejszy bodziec. Decydującym czynnikiem jest to, że jeden z tych dwóch ton jest znacznie głośniejszy niż drugi.

Sprytni wynalazcy formatu MP3 skorzystali z tego akustycznego oszustwa. Jeśli odtwarzana jest muzyka, część tonów można po prostu pominąć. I tak niektórzy ludzie biorą trochę tonów. Odgrywa to ważną rolę w digitalizacji. W tym procesie wpływa również transmisja danych. Im mniejsze pliki, tym lepiej. Wtedy konieczne jest tylko minimalne wymaganie przestrzeni, aby zapisać pliki muzyczne lub przesyłać je szybciej w Internecie.

Zjawisko akustyczne Sheparda Skala

Skalowana Skalowa Skala Shepard dotyczy zjawiska akustycznego, w którym jednocześnie odtwarzane jest kilka bramek. Tony są różne. Ponieważ jednak objętość zmienia się w czasie, jako słuchacz masz wrażenie, że usłyszysz skalę. Prawdę mówiąc, słyszysz tylko te same tony, a każdy z tych tonów ma inną objętość. W Internecie znajdziesz wiele pięknych przykładów dźwięku. Efekty, które możesz postrzegać, wydają się bardzo futurystyczne. Artyści odmawiają również tego oszustwa, na przykład w utworach fortepianu. Zjawisko to jest czasem nawet używane przez rury narządów do niektórych melodii. Stwarza to bardzo pływające dźwięk.

melodie z tajemniczym tłem

Diana German to dobrze znany amerykański psycholog muzyczny. W swoich badaniach odkryła, że ​​zwykle nie jest możliwe rozpoznanie arbitralnie wybranych fragmentów melodii bez spójnego kontekstu. Jednak gdy tylko temat usłyszy cały utwór muzyczny, możliwe jest, że wyprowadzi całą melodię z fragmentów. Twój mózg może w razie potrzeby dodać brakujące fragmenty. Następnie usłyszysz całą piosenkę w swojej głowie, chociaż możesz zaobserwować tylko poszczególne odcienie.

Efekt dźwięku przestrzennego przez stereofonie

Specjalny efekt dźwięku pokoju można utworzyć za pomocą stereofonie . Zasadniczo wymagane są tylko dwa różne systemy głośników, które odtwarzają tony. Z umiejętną kontrolą powstaje iluzja, że ​​źródło dźwięku będzie w pokoju gdzie indziej niż w rzeczywistości. Ten specjalny efekt jest często stosowany w kinie lub na koncercie.

Staje się szczególnie interesujące w przypadku animacji 3D. Następnie do iluzji optycznej dodaje się obraz przestrzenny. Warunkiem jest to, że dźwięki są umieszczane dokładnie we właściwym miejscu. Wynikające z tego wrażenie jest bardziej realistyczne, a czasem prawie nie możesz już rozróżniać filmu od rzeczywistości.

Specjalny efekt McGurk

Czy wiesz na pewno, że możesz dokładnie usłyszeć, co ktoś mówi? Jeśli jesteś naprawdę pewien, możesz wypróbować to z efektem McGurk. Jest to bardzo interesujące oszustwo akustyczne: wrażenia słuchowe jest nałożone przez percepcję optyczną. Decydującym czynnikiem jest zawsze ruch, jaki głośnik robi z ustami. Naprawdę wierzysz, że słyszysz inne słowa. Jednak przechowywana sekwencja dźwięku się nie zmienia.

Z tym efektem okazuje się, że możesz nawet nieświadomie nawet usta, ale potrzebujesz praktyki do precyzyjnego rozpoznania.

Szum w uszach jako oszustwo

Jednym z najbardziej znanych i najbardziej nieprzyjemnych oszustw akustycznych jest szum w uszach . To właściwie hałas fantomowy w twoim uchu. Możesz je usłyszeć, ale tak naprawdę nie istnieją. Szumy uszne może być dla ciebie bardzo denerwujące. Zwłaszcza, gdy szum w uszach okazuje się trwałe, staje się naprawdę niewygodne.

Wyzwalacz na szum w uszach obejmuje:

  • Wypadki
  • Uraz przesłuchania przez krótko lub długoterminowe przeciążenie
  • stres

W przypadku szumu usznego różne podejścia do leczenia są odpowiednie, na przykład leki, terapie psychologiczne lub fizjologiczne.

aparat słuchowy może również przyczynić się do pomyślnego leczenia szumu usznego.